Typy SUPov
Paddleboarding je v súčasnosti rýchlo sa rozširujúci a vyvíjajúci šport, ktorý postupne naberá mnoho i pomerne veľmi odlišných podôb. Pre rýchly a pritom správny výber paddleboardu je potrebné zhodnotiť svoje očakávania, definovať budúci prevládajúci spôsob použitia a po výbere tej správnej kategórie následne s prihliadnutím k vlastným finančným možnostiam zvoliť zo širokej ponuky vyvolený kus.
Z pohľadu použitého materiálu možno rozdeliť paddleboardy do dvoch základných kategórií:
PEVNÉ PADDLEBOARDY
Laminované plaváky s polystyrénovým jadrom a obalom zo sklených alebo karbónových vlákien určené pre závodných jazdcov a vlnových špecialistov a aktívnych SUPerov, ktorí chcú na paddleboardu pravidelne trénovať, prípadne lacné – lisované EPS plaváky používané v požičovniach. Viac o technológii výroby nájdete tu. Pevné paddleboardy sú pre svoju rozmernosť a zlou skladnosťou vhodnou alternatívou len ako závodné alebo tréningové nástroje pre špičkových atlétov ( ktorí v honbe za každou ušetrenou sekundou nehľadia na príkorie pri preprave viac než 4 metrového karbónového špeciálu ) a pre lokálnych matadorov jazdy na vlnách ( pre ktorých je optimálny sklz laminátovej dosky jedinečným potešením ), ktorí sa nikdy nebudú stretávať s ťažkosťami cestovania s rozmernou a veľmi krehkou batožinou.
Aj v prípade pevných paddleboardov sa stretnete s rôznymi tvarmi, ktoré sú vhodné pre rôzne vodné a poveternostné podmienky. Delenie podľa ,,paluby „paddleboardu je možno na rovné ( flat ) a vyhĺbené ( recessed, dugout, vydlabanec ). Ďalej sa paddleboardy dajú deliť podľa tvaru špičky ( nosa ) boardu, ktorá súvisí s vhodnosťou pre určité vodné podmienky. V zásade platí, že doska na pokojnú vodu ( flatwater ) mé boardu rovnú, prilepenú k vodnej hladine a doska sa tak ľahšie kĺže po hladine. Pevné paddleboardy vhodné na rozvlnenú alebo rozbúrenú ( choppy ) vodu majú špičku ohnutú smerom hore, aby doska po nerovnej vodnej hladine tancovala a neponárala sa pod vlny.
NAFUKOVACIE PADDLEBOARDY ( i SUP)
Plaváky vyrobené lepením polyesterovej drop – stitch tkaniny, potiahnutej vystuženým PVC a následne opatrené proti šmykovou nášľapnou vrstvou. Vďaka možnosti zabalenia do malého batohu, jednoduchej preprave, výbornej odolnosti a priaznivej cene sú dnes drvivo prevládajúcou voľbou pre bežného užívateľa paddleboardu.
Podľa tvaru a doplnkových komponentov potrebných pre
použitie v špecifických podmienkach sa paddleboardy delia do nasledujúcich
kategórií:
Allround
Najobľúbenejšie a najuniverzálnejšie paddleboardy, ktoré obstoja takmer v akýchkoľvek podmienkach. Možno na nich odjazdiť so cťou akýkoľvek hobby závod, je možné na nich splavovať rýchlejšie tečúce horné toky riek. Najviac však oceníte ich univerzálnosť na rodinnej dovolenke, či už pri mori alebo na priehradách či rybníkoch. Pre správne fungovanie allroundu je najdôležitejšia voľba správnej veľkosti ( výtlaku ). So zvyšujúcim sa objemom narastá stabilita, ale zároveň klesá obratnosť paddleboardu. Najväčšie allroundy sú preto veľa využívané na cvičenie jogy a na rodinné výlety.Pri výbere veľkosti je treba zvážiť celkovú hmotnosť všetkých jazdcov a zvoliť najmenej dvojnásobný výtlak. Napríklad jazdec vážiaci 90 kg, ktorý bude občas voziť dieťa s hmotnosťou 40 kg, by mal zvoliť plavák o výtlaku aspoň 260, radšej až 300 litrov. Ich obvyklá šírka sa pohybuje medzi 30“ – 32“ (75 – 80 cm. ), dĺžka býva medzi 10´- 11´( 300 – 330 cm. ).
Touring
Paddleboardy určené predovšetkým na výlety a dlhšie vychádzky, objavné expedície či rybárenie. Jedná sa o dlhšie a zároveň širšie plaváky, ktoré poskytujú jazdcom oveľa väčšiu stabilitu. Pri dlhších výletoch hneď oceníte ich jazdné vlastnosti. Oproti allroundom sú rýchlejšie a ľahšie sa na nich udržuje priamy smer. Bývajú doplnené úchytkami na namontovanie kajakového sedadla, ich štandardnou výbavou sú aj fixačné gumové lanká na ukotvenie ,, nákladu“ , alebo aj napr. vlečné a ťažné očká. Vďaka väčším rozmerom ich výtlak často a výrazne presahuje 300 litrov. So svojou dĺžkou 11´- 13 ´a šírkou 32“ – 34“ sú výbornou voľbou aj pre univerzálne rodinné použitie.

Raceboard
Dlhé, veľmi úzke a vratké plaváky určené pre rýchlostné preteky na pokojnej aj morskej hladine. Rýchlostné paddleboardy sú vhodné najmä pre skúsenejších jazdcov s pretekárskymi ambíciami, alebo pre vyznávačov ostrej rekreačnej fitness jazdy. Podľa dĺžky skeletu sa delí na dve typické kategórie : do 12´6“ a do 14´. So svojou šírkou 23“ – 28“ patrí k najštíhlejším plavákom, na ktorých sa dá s úspechom atakovať rýchlosť okolo 10 km/hod.

Wave SUP a SUP surf
Najobratnejší, najmenší, ale zároveň najmenej stabilný paddleboard špicatejšieho tvaru určený najmä na jazdu vo vlnách. Jeho výtlak sa pohybuje od 80 do 180 litrov. Najmenšie vlnovky majú veľmi blízko ku klasickým shortboardom na jazdu na morských vlnách, tie najdlhšie je možné používať aj k bežnému veslovaniu na pokojnej hladine alebo na rieke. Pre svoju ľahkú ovládateľnosť výborne poslúži ľahším jazdcom alebo deťom.
